איך מתרבה קיסוס או מקורה

קיסוס מצוי הוא צמח תלתלים שנמצא כמעט בכל גינה וגן ירק. טירות ובתים רבים מימי הביניים שזורים בצמח חסר יומרות זה. הוא יכול לשנות את הנוף ללא הכר. סבובי קיסוס ירוק-עד מעניקים מראה מסתורי מאוד לגדרות, עצים וערות. מבחינת התכונות הפיזיות והאורגנולפטיות שלו, הוא דומה מאוד לרקפות (פרח בצורת קיסוס).

מהו הצמח הזה

בהיסטוריה העולמית, אגדות ומיתוסים רבים קשורים לצמח זה. האגדה על דוניס מספרת כי כתינוק הוא היה מוגן על ידי הסבך של קיסוס שהופיע לפתע ממוות בטוח. ההוכחה לכך היא שהוא, בהיותו אל היין, עיטר את עצמו בעלים ובזריקות של צמח יפהפה זה.

כמו מה זה נראה

קיסוס השעווה (הויה) נמצא בטבע. היא דומה מאוד לליאנה, והשם "שעווה" קשור לברק המיוחד של העלים. קיסוס הויה נפוץ מאוד בקרב גננים חובבים, כמו גם בטבע עם אקלים ממוזג.

לידיעתך! בתרבויות מצריות, נוצריות ושמיות, קיסוס שנצמד לתמיכה מסמל מסירות ואלמותיות.

אז, לאחר שהתוודעו לקיסוס, תוכלו להמשיך לשיטות הרבייה שלו.

איך קיסוס מתרבה

ישנן שתי דרכים להפיץ קיסוס, או החדר, כפי שהוא מכונה גם:

ייחורים

סוג רבייה זה הוא מעשי למדי, מכיוון שלדברי הבוטנאים הוא מבטיח כמעט 100% מהתוצאה.

לשם כך, עליך לבצע מספר נהלים:

 • חותכים את הייחורים, שותלים בסיר מוכן עם אדמה. יש לשים לב במיוחד לאיכות הקרקע. זה צריך להיות פירורי, נקי מפסולת ואבנים.
 • לאחר מכן, עליך להכין את האדמה במיכל נפרד. תצטרך את זה מאוחר יותר. יש לנקות אותו מפסולת, זיהומים, וגם להפוך אותו לרופף ולא יבש. על פי עצתם של תושבי קיץ רבים, האדמה הטובה ביותר לקיסוס היא אדמה נשירה עם חול.

פתק! התנאי הראשון להשתלה הוא קיומם של שורשים על הייחורים. זה יאפשר לצמח להתרגל במהירות לקרקע החדשה.

לאחר כל האמור לעיל, ייחורים צריכים להשתרש. גם טיפול נכון והשקיה בזמן של האדמה חשובים מאוד. התפשטות קיסוס על ידי ייחורים שכיחה בקרב גננים מנוסים וחובבים מתחילים.

רבייה של גדרים באמצעות ייחורים

יורה, או איך לגדל קיסוס מזריקה

סוג זה של גידול דורש קצת יותר מאמץ. יש סיכוי ששיטת ההשתלה הזו לא תוכתר בהצלחה, מכיוון שהדבר ידרוש מעט ניסיון וזריזות. כיצד לעשות זאת נכון:

 1. להשתלה תזדקק לזריקה שעל גזעו יש כ -10 עלים.
 2. יש צורך ללחוץ בזהירות על הצילום אל החול המוכן, כך שרק עלים נראים על פני השטח, והירי עצמו יורד מתחת לאדמה.
 3. לאחר 10 ימים, השורשים צריכים לצאת מהניצנים מהעלים שנמצאים מתחת לאדמה.
 4. יש לחפור זריקה מהאדמה ולחתוך אותה כך שלכל אחד מהגזירות יש עלה ושורש.
 5. שתילה נוספת מתרחשת באותו אופן כמו עם ייחורים.

יורה מודגשת על הגבעול

שכבות

השיטה השלישית היא מעשית ונוחה כמו הראשונה. זה נקרא שכבות. לשם כך, המשך באופן הבא:

 1. בחר את הצילומים הארוכים ביותר.
 2. חותכים כשלושה על כל אחד. ואז חברו אותו לקרקע בעזרת אטבי כביסה בוטניים מיוחדים (תהליך זה נקרא השתרשות).
 3. בתוך יום, שורשים צריכים להופיע בחיתוכים. לאחר מכן, עליך להפריד בזהירות את הייחורים זה מזה ולהשתיל בבטחה במקומות שונים.

כיצד לשורש שכבות

איך להפיץ קיסוס פנימי

קיסוס הוא צמח חיצוני עמיד בפני מזג האוויר. יש לו מספר גדול של אחים. אחד מהם הוא קיסוס פנימי. הצמח זהה בכל הפרמטרים והמידות לקיסוס המצוי. גזע מסועף עם עלים רבים יקשט את אדן החלון ויהפוך את המרפסת בקלות לג'ונגל.

קיסוס מקורה: האם אוכל להחזיק אותו בבית?

הנושא שנוי במחלוקת. חשוב מאוד להקדיש זמן רב להשקיה, שתילה חוזרת וגיזום העלים. אז אתה יכול להניח אותו בבטחה בסירים ולהניח אותו על אדני החלון. שיטות הרבייה זהות לתצוגת הרחוב.

האם ניתן לקנות זרעי קיסוס

מספר רב של זני קיסוס נמצאים בחנויות הבוטניות. הצורות הלא יומרניות שלוקח צמח חינני זה יכולות לשמש לקישוט קירות, גדרות, כמו גם גגות ועצים.

פתק! הנפוצים ביותר הם: בלטי, חינני, חורף, מיניאטורי וכו '.

ישנם גם הבדלים בתכונות הפיזיקליות בקרב המינים. כלומר, מגוון זה או אחר של קיסוס אוהב יותר מגניב ולהיפך. חלקן משגשגות טוב יותר בעונות קרירות, אחרות בעונות חמות. בנוסף, לסוג מסוים צורת עלה ספציפית: מעוגלת, מחודדת וגם אליפסה.

איך להשתיל קיסוס

הצמח מושתל בכמה מקרים:

 • אם שורשים הבולטים מהסיר נעשים מורגש;
 • אם הצמיחה וההתפתחות נעצרו.

בנוסף, ניתן, בלי לשים לב לכל הגורמים הללו, להשתיל יורה צעירה מדי שנה. עבור יורה רב שנתי, זה מספיק רק כדי להחליף את שכבת האדמה העליונה בסיר לשמן טרי.

פתק! ההרכב המשוער צריך להיות כדלקמן: סוגי אדמה עלים, כבוליים ומוצקים יחד עם חול בפרופורציות שוות.

הזמן המועדף ביותר לשתול פרח הוא האביב, כלומר מרץ-אפריל. זה חשוב מאוד, שכן נטיעת קיסוס בסיר בצורה נכונה אינה קלה כלל. המכולה צריכה להיות בגודל של כמה סנטימטרים מזו ששימשה בעבר. אז יש צורך לשפוך כמות שופעת של מים על אדמת השורש כדי ליצור גוש. לאחר מכן, תפס בעדינות את הגבעול וגרור אותו לסיר חדש. מפזרים אדמה חדשה ומשאירים מעט מקום בקצוות לניקוז מים. השלב האחרון הוא להשקות את הצמח ולהתיז את העלים והגבעול.

חָשׁוּב! עדיף להרחיק פרח שהושתל לאחרונה מטיוטות, וגם להסתיר מאור שמש ישיר.

תכונות טיפול

זה מזל גדול עבור הגנן לשמור על קיסוס בגינה שלו. בדיוק כמו גרניום, גם צמח זה אינו מצריך טיפול מיוחד.

אייבי מסתגלת בקלות למזג האוויר באביב ובסתיו. עומד מ- 7 ° C עד 14 ° C. בקיץ זה דורש השקיה רבה יותר מאשר באביב או בסתיו. במזג אוויר חם, עליכם לרסס שיחי קיסוס בתדירות גבוהה יותר. למשך אורך יורה והגזירה, קצוות הגבעולים צריכים להיות צובטים כל הזמן בקרקע. זה יבטיח את הצמיחה של יורה חדש.

פתק! קרדית העכביש, כמו גם חרק האבנית, הם אויבים ישירים של קיסוס.

קיסוס אחרי עציץ

חיפוי וטיפול באדמה

במקרה של צורך מיוחד בגידול קיסוס משתמשים בדשנים: אורגניים ומינרליים כאחד. משתמשים בכיסוי כדי לשמור על בריאות הקיסוס והאדמה מתחתיו. לשם כך, הוא הוסיף טיפה, ואז מכוסה בקומפוסט, כמו גם חומוס מעלים ונסורת.

השקיה נכונה

השקיה נכונה והשקיה בזמן של האדמה חשובה מאוד לכל צמח, כולל קיסוס. זה הכרחי במיוחד בעונות חמות וגם יבשות. ישנם מספר סוגים של השקיה:

 • גשם (טבעי), אך לא סדיר בקיץ;
 • משטח (רגיל מצינור);
 • טפטוף (ריסוס עם בקבוק ריסוס).

פתק! כל סוגי ההשקיה תלויים ישירות בתכונות הטבעיות, כמו גם בציוד ההשקיה הקיים.

קִצוּץ

הליך המשפיע לטובה על צמיחתו והתפתחותו של הצמח. גיזום קיסוס צריך להיעשות בקיץ ובסתיו. ההליך מתבצע עם מזמרות גינה רגילות. כל העלים המיובשים מנותקים, כמו גם עודפים שמבצבצים לכיוונים שונים ובעלי מראה לא נעים במיוחד.

גיזום קיסוס נעשה לא רק למראה המראה, אלא גם כדי לחדש את הגבעולים. לפיכך, הצמח רווי חמצן, התורם לצמיחה מוצלחת נוספת. כאשר הקיסוס גוזם נכון, אזור הגינה ייראה מסודר ומסודר מאוד. תענוג לשתול ולהפיץ קיסוס רחוב!

גיזום עלים נכון

למרות שקיסוס נמצא לעיתים קרובות בטבע, לא כולם יכולים לטפל בו כראוי. הבעלים של צמח מדהים זה צריך לעקוב בקפידה אחר השקיה, גידול עודף ואדמה, ואז הצמחים יודו להם במראה המסועף היפה שלהם.

אוֹרֵחַ
0 הערות

צמחי בית

גן