כתמים שחורים על עלי עץ תפוח: כיצד לטפל בעץ

גננים מציינים לעיתים קרובות שעלים תפוחים מופיעים נקודות שחורות. סימן זה עשוי להצביע על שינויים בטמפרטורה, כמו גם על התפתחות מחלות. לכן אי אפשר להתעלם מכך, אחרת לא צריך לסמוך על קציר טוב. על מנת לבצע את הטיפול בצורה נכונה, ראשית עליך לבחון את הסיבה לכך שהעלים על עץ התפוח משחירים. אחרת, כל המאמצים עשויים להיות חסרי תועלת. עליכם להכיר גם אילו אמצעי מניעה יעזרו להגן על הגן מפני הנגע הזה בעתיד.

סימני המחלה

במקרה של זיהום של עץ התפוח, בנוסף לנקודות שחורות, ישנם סימנים נלווים נוספים. לכן, תחילה יש צורך לבצע בדיקה יסודית של העץ. זה יגלה את מידת התפשטות הזיהום, כלומר הוא משפיע רק על העלים, או גם על ענפים, קליפות, פירות. זה יאפשר לכלול את ההשפעות של טמפרטורות קרות.

אי אפשר להתעלם מנקודות שחורות על עלי תפוח

תסמינים נוספים המעידים על זיהום בעץ התפוח:

  • סדקים בקליפה;
  • אזורים נמקיים עלים, ענפים, גזע;
  • נשירת השחלה;
  • פרי מרקיב על הענפים;
  • התייבשות של יורה;
  • נפילת עלים מוקדמת.

חָשׁוּב! על בסיס מכלול הסימנים ניתן לבסס את המחלה ולטפל בה בצורה נכונה.

גורם לכתמים כהים

כתמים שחורים על עלי עץ תפוח יכולים להופיע כתוצאה מהתפתחות מחלה פטרייתית, נגיפית וחיידקית. כל אחד מהם מאופיין בתכונות נלוות. לכן, יש ללמוד את כל המחלות האפשריות הגורמות לסימפטום כזה, כך שבעתיד תוכלו להילחם כראוי במחלה. זה יכול להיות גם בגלל חוסר תזונה.

צריבה חיידקית, נמק או בקטריוזיס

מחלת תפוחים נפוצה שלעתים קרובות נכנסת לגן עם שתילים חדשים. ניתן לזהות דלקת אש כבר בתקופת הפריחה של העץ. בשלב זה, אזורים שחורים מופיעים על עלים צעירים. לאחר מכן, הצלחות מתפתלות ומתייבשות, אך יחד עם זאת נשארות על הענפים.

המחלה מתפשטת גם לתפרחות. כתוצאה מכך הם יכולים להשחיר ולהתפורר. הפירות קשורים, אך מעטים. נקודות כהות מופיעות גם עליהן, אשר גדלות לאחר מכן בגודלן. לכן התפוחים מתייבשים, אך נשארים על העץ עד החורף. הקליפה סובלת גם מדלקת אש. הוא מתרכך, מופיעים עליו כתמים לבנבן, בדומה לעובש.

חָשׁוּב! אם אתה לא מתחיל במאבק נגד כוויות חיידקים במועד, אז אחרי שנתיים תצטרך להחליף את כל העצים בגינה, ולא רק את עצי התפוח.

צריבת החיידקים מתפשטת במהירות

כתם טבעתי כלורוטי

זו מחלה נגיפית. ניתן לזהות אותו על ידי כתמים צהובים טבעתיים קטנים. לאחר מכן הם משחירים, הם הולכים וגדלים, אך הגודל אינו עולה. כתוצאה מכך עצירת התפתחות העץ.

נקודת טבעת כלורוטית משפיעה על כל חלקו האווירי של עץ התפוח. אין טעם לטפל במחלה, לכן יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לאמצעי מניעה.

מחסור במגנזיום ובמנגן

המחסור ברכיבים אלה בקרקע יכול להיות גם הסיבה להופעת כתמים שחורים על עלי עץ התפוח. עם מחסור במגנזיום, כתמים צהובים מופיעים בתחילה בין הוורידים ואז הם משחירים. היעדר אלמנט זה משפיע לרעה על הפירות. תפוחים גדלים קטנים ולא טעימים.

מחסור במנגן יכול להיות גם עם סימפטום דומה. במקרה זה, שולי הלוחות מתחילים להצהיב בתחילה, ובהמשך העלים לחלוטין. כתוצאה מכך הם משחירים, מתייבשים, נושרים.

מחסור במגנזיום ובמנגן מתרחש בעץ תפוח על אדמת טיט חולית.

פריחה מפויחת

מחלה פטרייתית זו נישאת על ידי חרקים, כלומר כנימות. בתחילה מופיעים נקודות אדמדמות קטנות על עלי עץ התפוח, ואז הקצוות מסולסלים, מה שמעיד על פלישה למזיקים. לאחר מכן, כל לוחות העץ מכוסים בציפוי שחור הדומה לפיח. זה מפריע לתהליך הפוטוסינתזה. כתוצאה מכך העלים מתייבשים ונושרים.

חָשׁוּב! המדיום התזונתי לפטרייה המפויחת הוא מוצרי הפסולת של מזיקים.

טחב אבקתי

מחלה פטרייתית זו מופיעה ביוני. אתה יכול לזהות אותו על ידי הכתמים הלבנים שעל העלים, הגדלים במהירות בגודל ומתמזגים. זה מונע מהעלים לספוג חמצן ואור. כתוצאה מכך הם משחירים ונופלים.

נקודה חומה, פילוסטיקטוזיס

עם מחלה זו, כתמים אדמדמים מופיעים בתחילה על עלי העץ, אשר גדלים לאחר מכן ומתכהים. המדיום התזונתי לפטרייה הוא מיץ תאים. בסופו של דבר זה מוביל לשיבוש תהליכים מטבוליים ברקמות וגורם להופעת אזורים נמקיים. על רקע זה מתרחשת נפילת עלים מוקדמת.

נקודה חומה מתפשטת במהירות במזג אוויר רטוב וסוער.

הסימנים הראשונים לפילוסטיקטוזיס נראים לעין בחודש מאי.

צריבת שורשים

שימוש לא נכון בדשנים יכול גם לעורר הופעת כתמים שחורים על עלי עץ התפוח. לעתים קרובות, כוויות שורש מופיעות בשתילים צעירים. במקרה זה, עלים מושחרים מופיעים בראשם בראשם.

זאת בשל העובדה שגננים חסרי ניסיון רבים מכניסים זבל טרי לבור השתילה. וזה בלתי אפשרי לחלוטין, שכן בתהליך התסיסה הוא משחרר גזים המונעים את השתרשות העץ. בנוסף, התחממות יתר היא מתרחשת בטמפרטורה גבוהה, מה שמוביל לכוויות.

אתה יכול לשמור שתיל רק על ידי שתילה מחודשת במקום חדש, בהתאם לכל הכללים של הליך זה.

חָשׁוּב! ריכוז גבוה של דשנים מינרליים יכול גם לעורר כוויות שורש, ולכן אסור לחרוג מהמינון המותר.

ברק חלבי

כתמים שחורים על עלים ותפוחים יכולים להופיע גם עם ברק חלבי. מחלת פטרייה זו יכולה להתפתח על רקע רעב מינרלי, עם קפיצות טמפרטורה חדות, עקב הקפאת העץ, כמו גם עם חומציות מוגברת בקרקע. בתחילה מופיעים כתמים בהירים על העלים בצד הדרומי של הכתר, ואז מופיע על הענפים ברק פניני כהה שמתפשט במהירות.

כתוצאה, המחלה פוגעת בענפים ובפירות, שמתחילים להתפורר בהמוניהם. אם הוא חודר לשלד של עץ, אז עץ התפוח מת.

חָשׁוּב!התמודדות עם הברק החלבי אפשרית רק בשלב ההתפתחות הראשוני.

גֶלֶד

מחלת פטרייה זו פוגעת לא רק בעץ תפוח, אגס, אלא גם בעצי פרי אחרים. יתר על כן, בכל צמח זה נגרם על ידי פתוגן אחר. בהיעדר אמצעי בקרה, גלד יכול להשמיד עד 100% מהיבול.

ניתן לראות את הסימנים הראשונים לפטריית סיידר תפוחים כאשר העלים נפתחים. הם מכוסים בכתמים כהים מעוגלים, הגדלים משמעותית לאורך זמן. בעתיד, הפטרייה עוברת לפרחים, וכתוצאה מכך הם אינם יוצרים שחלה.

עם התקדמות נוספת, הגלד מתפשט לפרי. כתוצאה מכך מופיעים כתמים שחורים על התפוחים הדומים ליבלות.הם גדלים בהדרגה ויוצרים אזורים נמקיים גדולים. פירות מושפעים גדלים קטנים, מעוותים ומכוסים בסדקים, אי אפשר לאכול אותם. נבגי הפטרייה חורפים בסדקים בקליפה.

גלדים תוקפים עצים חלושים, מוחלשים

ריקבון אפור

מחלת פטרייה זו שכיחה מאוד בגידולי פרי האבן. הסימנים הראשונים של ריקבון אפור ניתן לראות בווריד כאשר הניצנים נפתחים. זה מוביל לנבול שלהם בטרם עת.

לאחר מכן, המחלה מתפשטת לזריקות ועלים, שעליהם מופיעים כתמים שחורים, המעניקים רושם של כוויה. זה גורם להם להתייבש.

לאחר מכן, ריקבון אפור עשוי להופיע על הפרי בקיץ. מזג אוויר קריר ורטוב יכול לעורר את התפתחותו.

פסיפס תפוחים

זוהי מחלה נגיפית המתפשטת עם האבקה וזרעי העץ. בתחילה הוא נראה ככתמי טבעת בהירים על העלים שמתכהים לאחר מכן. אתה יכול לראות אותם בשלב הראשוני של עונת הגידול. לפסיפס השפעה שלילית על התפתחותו ופריו של עץ התפוח.

חָשׁוּב! לא ניתן לטפל בפסיפס, אך הנגיף מת בטמפרטורת אוויר של + 37 ... + 40 מעלות.

דלקת מאוחרת

מחלה זו פוגעת לא רק בגידולי הלילה, אלא גם בעצי תפוח. יתר על כן, באחרונה, זה הורס את צווארון השורש. המחלה מתחילה בתחילה באזור קטן של ריקבון באזור השתל. ואז זה מתקדם וגורם נזק לאזורים גדולים בקליפת המוח.

בהיעדר אמצעי בקרה נאותים, דלקת מאוחרת יכולה להתפשט למערכת כלי הדם של עץ התפוח. כתוצאה מכך הוא משפיע על יורה ופירות שנפלו או ממוקמים בחלק התחתון של הכתר.

חָשׁוּב!הדלקת המאוחרת מתחילה להתקדם בסוף יולי ומתפשטת במהירות במזג אוויר גשום וקריר.

על רקע הפרעות מטבוליות מופיעים כתמים חומים על עלי העץ, הגדלים בהדרגה. תפוחים מושפעים נראים מימיים אך שומרים על צורתם. אתה יכול לבדוק אם אתה חותך פרי כזה. בתוכו, עם מחלה זו, תהיה חריפה עזה של כלי הדם.

דלקת מאוחרת מתפשטת לאורך העץ מלמטה למעלה

לחות עומדת

נקודות שחורות על עלים ותפוחים הם סימן שעשוי להצביע על לחות עומדת באדמה. הבעיה יכולה להיווצר בגלל קרבתם של מי תהום, אשר שוטפים חומרים מזינים ממערכת השורשים. ניתן לפתור אותו רק באמצעות השתלת עץ למקום חדש.

ספירת מים יכולה להתרחש גם כאשר מגדלים עץ תפוח באדמת חרס. כתוצאה מכך, גישה האוויר לשורשים מופרעת, וזה מוביל לשיבוש תהליכים מטבוליים. במקרה זה, יש צורך להוסיף חול וכבול לשכבה העליונה של מעגל השורש, 10 ק"ג למ"ר אחד. מ. עליכם לעשות תעלה לאורך קצהו כדי לנקז עודפי מים.

כיצד להתמודד עם בעיה זו

אם מופיעים אפילו כתמים כהים קטנים על העלים, יש צורך לטפל בכתר העץ בקוטלי פטריות מיוחדים. זה יחזק את חסינות העץ וימנע התפשטות נוספת של המחלה. אך לפני שאתה מרסס את העץ, עליך, אם אפשר, להסיר את האזורים שנפגעו ולשרוף אותם.

עם זאת, שיטה זו אינה מסוגלת להבטיח לחלוטין שהמחלה לא תופיע מחדש. לכן, בעתיד, ניתן להימנע מהבעיה רק ​​אם מתבצעים טיפולים מונעים מספר פעמים בשנה בעונה.

באילו תרופות להשתמש

לטיפול במחלות פטרייתיות וחיידקיות של עץ התפוח, ניתן להשתמש בתערובת בורדו. תכשיר זה מכיל נחושת גופרתית, אשר משפיעה לרעה על פתוגנים. אתה יכול להשתמש בו לא יותר מ -5 פעמים בעונה. במקרה זה, יש לשנות את ריכוז התמיסה כדי למנוע כוויות.

לתערובת בורדו יש אפקט מגע ולכן היא נשטפת מגשם

יש להשתמש בכימיקלים גם כדי להילחם במחלות. היתרון שלהם הוא שיש להם השפעה מערכתית וחודרים לכל חלקי העץ.לכן הם מספקים הגנה לטווח הארוך ולא נשטפים מגשם.

כימיקלים יעילים:

  • "ראק";
  • הורוס;
  • "מְהִירוּת".

אך החיסרון הוא שהם יכולים להיות ממכרים לפתוגנים. לכן, במהלך טיפולים חוזרים ונשנים, יש להחליף תכשירים כימיים.

טיפולי גינה מונעים

על מנת למנוע הופעת כתמים שחורים על עלי עץ התפוח, יש צורך לבצע טיפול מונע בגינה מספר פעמים בעונה. יחד עם זאת, חשוב להתבונן ברצף היישום של התרופות, כמו גם בתזמון הריסוס, אחרת המאמץ שהושקע עשוי לא להביא לתוצאה הרצויה.

חָשׁוּב! לא רק עצי תפוח זקוקים למניעה, אלא כל העצים בגינה.

באביב

במהלך תקופה זו של השנה, יש לבצע ריסוס בשלב של נפיחות ניצן, המופיעה בדרך כלל באמצע אפריל. לעיבוד השתמש בתערובת בורדו של 3% או "הורוס". אתה צריך לרסס את כתר, תא המטען ומעגל השורש.

אם נשמרים תנאי המניעה, השחלה לא תסבול

בקיץ

בתקופה זו של השנה עליכם לרסס את עץ התפוח בתקופת הארכת הניצן ואחרי הפריחה. לשם כך השתמש בתערובת בורדו 1%, "ראק" או "מהירות". יש צורך לעבד את כל כתר העץ.

בסתיו

בסתיו, ריסוס צריך להתבצע לאחר נפילת עלים. בשלב זה, מומלץ למרוח תערובת בורדו 3% או "הורוס". עיבוד בתקופה זו מסייע בהשמדת נבגי פטרייה החורפים ומגביר את עמידות העץ לגורמים חיצוניים שליליים.

חָשׁוּב! בנוסף לריסוס בסתיו, עליכם להסיר ולשרוף עלים שנפלו, כמו גם לטייח את גזע וענפי השלד של העץ.

כתמים שחורים על עץ התפוח מעידים על בעיה. לכן לא ניתן להתעלם מסימן זה, מכיוון שהוא עלול להחמיר את המצב באופן משמעותי. אחרי הכל, ככל שהסיבה להופעתם מוקדמת יותר ומתבצעת הטיפול, כך גדלים הסיכויים לקבל קציר טוב ולמנוע את התפשטות המחלה בכל הגן.

אוֹרֵחַ
0 הערות

צמחי בית

גן